8. Międzynarodowy Puchar "Warsa i Sawy"-fotorelacja
W hali sportowej Centrum Sportu Wilanów przy ul. Wiertniczej 26a zakończyły się 8. Międzynarodowe Zawody o Puchar "Warsa i Sawy" w Akrobatyce Sportowej. Przypomnijmy, że w turnieju udział wzięli akrobaci z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Izraela, Belgii, Kazachstanu i Polski.

Hala Centrum Sportu Wilanów okazała się bardzo przychylnym obiektem dla akrobatyki.  Scenografia hali, według wielu obecnych, idealnie wpasowała się w pokazy na planszy. Było kameralnie, ale i przestrzennie. Bliskość publiczności i wielkie banery budowały widowisko - na ich tle ćwiczyli akrobaci. Publiczność wyraźnie chciała pomóc zawodnikom - poprzez żywe reakcje, aplauz, brawa dla udanych ewolucji, lekki niepokój, gdy komuś na planszy nie udał się jakiś element ćwiczenia. 
Było pięknie.  Dwie i pół minuty  ćwiczeń. W trakcie pokazu nie widać było wysiłku, ale po zakończonym występie  dało się zauważyć jak ogromny jest trud zawodników, ile włożyli siły i energii by wykonać układ.

W czasie finałów było tłoczno. Ustawiony w kuluarach monitor pokazywał na żywo to, co dzieje się na hali. Rodzice z dziećmi, prosto z basenu podążali na trybuny. Akrobatyka? Co to takiego!?  Ach to taki cyrk.

Przez trzy dni można było oglądać zawody nie tylko na hali, ale także w Internecie. Firma Rell prowadziła transmisję bez przerw. Niezwykle profesjonalnie brzmiał komentarz do transmisji trenerek: Mariki i Grażyny Markiewicz. Dzięki niemu internauci mogli dowiedzieć się o akrobatyce bardzo wiele. A przekaz oglądano w Polsce, Europie i na świecie. W pierwszym dniu zawodów odnotowano ponad 5 tysięcy wejść na stronę transmisji. W drugim dniu  także ponad 5 tysięcy. Finały oglądało prawie 7 i pół tysiąca internautów z 29 krajów, w tym między innymi ze Sri Lanki i Japonii!!!

„Wars i Sawa” wkroczył na salony światowej akrobatyki. Pani Carine Charlier z Francji, prezydent Europejskiej Federacji  Akrobatyki przekazała ciepłe słowa dla organizatorów turnieju.

Klasyfikacja medalowa 8. Pucharu "Warsa i Sawy"

1. UKRAINA                                       7 złotych                 5 srebrnych           1 brązowy.
2. BIAŁORUŚ                                     4 złote                     1 srebrny                 1 brązowy.
3. POLSKA                                         3 złote                     6 srebrnych             5 brązowych
4. ROSJA                                            2 złote                     2 srebrne                1 brązowy
5. WIELKA BRYTANIA                       2 złote                     1 srebrny                 1 brązowy
6. FRANCJA                                       1 złoty                           -                         3 brązowe
7. BELGIA                                              -                            1 srebrny                        -
8. IZRAEL                                             -                                    -                        1 brązowy.

Polskie złote medale to:
Gabriela Michna Regina Dragan (UKS Akrobata Łańcut)  w parach kobiet w kat 11-16 lat,
Nikola Kamińska Michał Wróbel  (KAS Rzeszów)  w parach męskich w kat.12-18 lat.
Tomasz Woźniczak Maciej Banaś  (UTS Akro-bad Warszawa) w parach męskich w kat.11-16 lat.

Kto podobał się najbardziej? Jakie mamy wrażenia artystyczne?. Nie sposób opisać wszystkie występy. Zresztą każdy widz mógł mieć swoje własne oceny. Wiemy, że część widzów przyszła tylko na występy najmłodszych chcąc pokazać swoim dzieciakom prawie ich rówieśników. Inni pojawili się na niedzielnych finałach, aby obejrzeć najlepszych. Byli też tacy, którzy siedzieli na trybunach przez pełne trzy dni. 

Opowiedzmy więc o walce na planszy. W konkurencji dwójek kobiet, seniorska para z Ukrainy wygrała zdecydowani. Julia Pylipiak i Oleksandra Tabachynska pokazały akrobatykę misterną, elegancką, z pięknym muzycznym wyczuciem. Sędziowie docenili trudność układu finałowego poprzez bardzo wysoką notę.

W trójkach najlepsze okazały się Białorusinki: Jana Derkach, Daria Chyrko i Valeryia Leuchanka. Niewiele gorsze były Polki z Rudy Śląskiej: Basia Sordyl, Nikola Janik i Julia Olchawa. Ćwiczyły pewnie, ale Białorusinki pokazały większą finezję. Konkurencja trójek zawsze podoba się publiczności, ma w sobie wiele uroku i piękna.

Zacięta walka przebiegła w parach mieszanych. Nasza dwójka Angelika Kowalewska i Maciek Zabierowski wykonali swój układ bez błędów, dobra prezencja dodała im elegancji, podobali się publiczności. Jednak para rosyjska: Michail Galkin i Viktoria Skripkina była również znakomita. Trudny układ, świetnie wykonany, podkreślony pięknym artyzmem dał im przewagę nad Polakami. Za Polakami Ukraińcy.

Występ grupy męskiej z Ukrainy: Naumenko, Nepomniaschij zachwycił publiczność w sposób absolutny. Wszystkie elementy ćwiczenia niezwykle trudne, Ukraińcy wykonywali jakby od niechcenia, z wielką lekkością. Piramidy w ich wykonaniu zapierały dech w piersiach To była akrobatyka mistrzowska. 

Po uroczystości wręczenia medali, pucharów, dyplomów i ”krecików” spiker zaprosił wszystkich zawodników na główną planszę. Pary, trójki i czwórki zapełniły całą przestrzeń, na której trochę wcześniej przebiegała rywalizacja. I oto na hasło „jeden, dwa, trzy” wszystkie zespoły równocześnie wykonały jeden element ze swojego programu! Flesze fotoreporterów, błyski z telefonów komórkowych widzów stworzyły piękny, barwny obraz.....

Szczegółowe wyniki 8. Międzynarodowego Pucharu "Warsa i Sawy" w Akrobatyce Sportowej są dostępne poniżej.

Załączniki:
pdfWyniki- Wars_Sawa_Cup
(typ: pdf, rozmiar: 342.58KB)
Szczegóły oferty Centrum Sportu Wilanów dostępne po kliknięciu zakładki
OBIEKTY - BASEN / HALA / BOISKO - UL.WIERTNICZA / GUBINOWSKA / UPRAWNA